Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty przeważnie pełnią podobną rolę jak ogrodzenia z Winylu, niemniej często służą także za tło. W większości wypadków takie ogrodzenia tworzy się w nasłonecznionych kompozycjach, w których w mgnieniu oka rosną oraz mocno gęstnieją. Co niemiara uroku mają również takie zielone ploty, które prowadza przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z półprzezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałęzi czy tez kwiatami tworzą zajmujące uwagę obrazy,zaś życiodajna wilgoć, bijąca od zatopionej w ciemnościach gleby , powoduje że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja a także rozluźnia.

Planując ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które bywają w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego uprawę. Żywe ogrodzenia o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często również mocniej rozkwitają, niemniej jednak chcą też dyzo przestrzeni. Geometryczne bądź starannie wykończone żywe ogrodzenia w Poznaniu zdołają być bardzo delikatne, jednak powinno się je regularnie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan. Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj akceptowalny powinien być roślinny parkan o wysokości około półtora metra. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie często wybierany w Polsce na żywopłoty formowane. Ma on całkiem sporo atutów:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• odpowiednio toleruje susze,
• błyskawicznie kiełkuje,
• cyklicznie pielęgnowany ślicznie się zagęszcza i nie żółknie od korzeni,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego łodyg okłada niedostępny dla wzroku plot,
• jest niedrogi w utrzymaniu.

Ligustr można zastąpić irga połyskująca-jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Mogą być to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru zostawić dzikich, ażeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s